Hakan ARSLAN Photography

Benim gibi diğer fotoğrafçılarında ilgi odağı olan Gölyazı köyü, Bursa’nın Nilüfer İlçesine bağlı Uluabat gölü kıyısında yer alan küçük bir balıkçı köyüdür. Manzarası, çevre yapısı ile Türkiye’de böyle bir yer var mı? dedirten cinsten fotoğrafta da gördüğünüz üzere. Türkiyede böyle bir güzelliğin olmasına karşın pek çok kişinin buranın varlığından bile haberi yok. Hatta Bursa’nın belirli kesimleri bile bu yerin bursa’da olduğunu bile bilmiyor.

Gölyazı köyü uzun zamandır gidilecek listemde vardı. Hatta geçen sene gitmeye yeltendim ama gidememiştim. Gölyazıya giderken Leylek köyü olarak da bilinen Eskikaraağaç köyü’ne de uğradık. Eskikarağaç köyü ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

GÖLYAZI’NIN TARİHİ

Bursanın Nilüfer ilçesine bağlı şirin bir köy Gölyazı. Eski adıyla Apolyont olarak anılan ve tarihi milattan öncelere kadar giden eski bir Rum köyü. Adanın isminin nereden geldiği konusunda, Bergama Kralı 2. Attalos’un Kraliçe Apollonis’e ithafen bu ismi verdiği rivayetleri var.

Roma İmparatorluğu döneminde bugünkü Edremit’e bağlı bir yer olan bu adada, Roma İmparatorluğu dönemine ait birçok ize rastlanmaktadır.  Antik su kemeri ve mezar yapıları gibi…

Gölyazı’nda Gezilecek Yerler

250 yıllık rum evleri, 700 yıllık ağlayan çınarı, sazlıklar üstünde sallanan o güzel kayıkları ve özellikle güneşin doğuşu ve batışını burada mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Bölgede 19. yüzyıldan kalma Aziz Panteleimon Kilisesi de sonradan restore edilerek kültür merkezine dönüştürülmüş. (Ben gittim ama içerisinin restorasyonunda orjinal hali korunmadan basit bir restorasyon işlemi yapıldığı için burayı beğenmedim diyebilirim.) Şunu da söylemeden edemiycem gölyazı için beklentim çok yüksekti ama beklediğimi bulamadım.

Ama yine de Türkiye’de görülmesi gereken yerlerden bir yer olarak nitelendirebilirim Gölyazı köyünü.

Gölyazıda bulunan köylülerin geçim kaynağı gölden avladıkları turna ve yayın balığı avlamakla sağlıyorlar. Size tavsiyem buraya birgün yolunuz düşerse mutlaka bu iki balığın tadına bakın derim.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
20 Kişi oy verdi. Ortalama puan: 9,85.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Kategorileri