Hakan ARSLAN Photography

Doğu Ekspresi ile Kars Gezisi

Doğu Ekspresi
 

Size bu yazımda doğu ekspresi tecrübelerimi ve karsta neler yapılır nerelere gidilir onu anlatacağım. Son zamanlarda oldukça popüler olan doğu ekspresi’ne yoğunluktan dolayı bilet bulmanız neredeyse imkansız ama aşağıda bileti nasıl alacağınızı anlattım okumanızda fayda var.

Şunu da söylemeden edemeyeceğim giden insanlar hava atmak için doğu ekspresini fazla abartıyorlar diye düşünüyorum. Aslında çoğu şey sosyal medyada gördükleriniz kadar gerçekler bazen farklı olabiliyor.

Eğer kuşetli vagondan bilet alacaksanız size önerim kompartımanı komple satın almanızdan yana. Aksi halde bizim yaşadığımız gibi kayseri’de biri iner sivas’ta biri biner kısacası odanız yol geçen hanına dönebilir. Bu yüzden alabiliyorsanız kuşetli kompartman’daki 4 koltuğuda alın.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu ekspresinde yataklı ve kuşetli vagonlarda bilet almanız neredeyse imkansız gibi. Nedeni ise son zamanlarda fazla popüler olduğu için tur firmaları bot yazılımlar kullanarak biletleri satışa çıktığı an alıyor. E o zaman nasıl gideceğiz, gidemeyecek miyiz dediğinizi duyar gibiyim. Size önerim her sabah demiryolları’nın bilet satış sitesi EYBİS’i her sabah saat 07.00 ve 10.00 aralarında kontrol etmeniz. Çünkü doğu ekspresi biletlerinin 1 ay sonraki satışları ertesi gün sabah satışa çıkıyor. Bir ihtimalde olsa bilet bulma şansınız var.

Not: Yataklı vagonda yer bulamadınız ve biletinizi kuşetliden aldınız, gideceğiniz güne kadar yataklı vagona bakın derim çünkü iptal ve değişimler olabiliyor özellikle de son gün.

Not2: Bilet sisteminde birde şöyle saçmalık var. Bilet var gözüküyor ama alamıyorsunuz sebebi ise başka biriside aynı yeri almaya çalışıyor yani o kişi sizden önce davrandığı için sistem sizin almanıza izin vermiyor.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Pulman Fiyatları

 • Tam: 46   TL
 • Öğrenci(13-26): 36.50 TL
 • 60-64 Yaş: 36.50 TL
 • 65+ Yaş: 23.50 TL
 • Çocuk(7-12): 23.50 TL
 • Basın,Öğretmen: 36.50 TL

Örtülü Kuşetli Fiyatları 

 • Tam: 61 TL
 • Öğrenci(13-26): 51.50  TL
 • 60-64 Yaş: 51.50  TL
 • 65+ Yaş: 38.50 TL
 • Çocuk(7-12): 38.50 TL
 • Basın,Öğretmen: 51.50  TL

Yataklı Fiyatları

 • Tam: 116  TL
 • Öğrenci(13-26): 106.50 TL
 • 60-64 Yaş: 106.50 TL
 • 65+ Yaş: 93.50 TL
 • Çocuk(7-12): 93.50 TL
 • Basın,Öğretmen: 106.50 TL

Not: Pulman vagon yan yana 3 yatar koltuklardan oluşan vagon türü. Örtülü Kuşetli dört kişilik kompartımanda, yatarak seyahat imkanı olan vagon türü. Yataklı ise 2 kişilik yataklı kompartımanlarda daha konforlu seyahat imkanı olan vagon türüdür.

Doğu Ekspresi Sonunda Yapılacaklar (Nerde Kalınır, Nereler Gezilir..)

Başlık sonunda diyor  ama doğu ekspresi’ne başlamadan önce istanbul’dan veya diğer illerden gelenlere tavsiyem anıtkabire’de uğrayın gezinize buradan başlayın derim.

Nerde Kalınır?

Kalacak yer konusunda mutlaka önceden rezervasyon yaptırmaya çalışın. Bunlar öğretmen evi, hekim evi, veya merkezdeki otel ve pansiyonlar olabilir internetten bunlara ulaşabilirsiniz. Ama şöyle durumlarla da karşılaşabiliyorsunuz; ben trendeyken otel rezervasyonumu yaptırdım ama otele gittiğim zaman benim gibi birçok kişiden rezervasyon almışlar ama maalesef yeterli oda yoktu beni başka neyidüğü belirsiz otele yönlendirdiler. Buna dikkat edin çünkü son anda otel bulmak çok zor oluyor.

Karsta Gezilecek Yerler

Karsta gezebilmek için haliyle bir araca ihtiyaç var ve bu tek kişi veya 3-4 kişilik gruplara çok pahalı geliyor.( Küçük araç günlük 250- 300 tl civarı minibüsler ise 500 tl) Burada yapmanız gereken 20-25 kişilik grup oluşturup minibüs tutmanız kişi başı ortalama 20 liraya gelecektir. Araç konusunda mutlaka trende vagonları dolaşanları bulabilirsiniz veya sizde böyle bir organizasyon yapabilirsiniz.

Ani Harabeleri

Mutlaka trenden sonraki gün gideceğiniz yerler listesinde ilk sırasında olsun ani harabeleri. Ani harabelerine tahmini varış 1 saat civarı öğlene kadar anca gezilebiliyor.

Not: Bu fotoğrafta gördüğünüz gibi aşağıda bir dere var ve karşı taraf ermenistan sınırı.


Çıldır Gölü

Ani Harabelerini gezdikten sonraki durağınız da çıldır gölü olsun. Hava güzel olursa güneşin batışını buradan izleyebilirsiniz.

Burada atlarla kızak turları yapıyorlar bunlara binebilirsin. Aynı zamanda burada bulunan restoranda sarı balık yiyebilirsiniz. Bizim şansımıza da çıldıra geldiğimiz zaman Ardahan valisi de oradaymış onuda görmüş olduk.

Kars Merkez

Güneşi çıldır gölünde batırdıktan sonra Kars merkezde bulunan Kars kalesini mutlaka ziyaret edin tabi donan yokuştan çıkabilirseniz 🙂

Tüm Kars’ı panoromik olarak görebileceğiniz bir nokta burası.

Buradan sonra gidebilirseniz aşık atışmaları yapılan bir dernek var oraya da gidebilir aşık atışmaları izleyebilirsiniz.

Sarıkamış

Ertesi gün otogardan Sarıkamış araçları var isterseniz Sarıkamış’a gidebilir veya merkezdeki müzeleri gezebilirsiniz. Ben Sarıkamış’a gitmeyi tercih ettim.

Sonrasında dilerseniz geri dönüşü yine doğu ekspresi ile yapabilirsiniz ama ben vakit kaybı olmaması için uçakla döndüm.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
16 Kişi oy verdi. Ortalama puan: 9,94.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

2 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Kategorileri