Hakan ARSLAN Photography

Eskikaraağaç Köyü (Leylek Köyü) – Bursa

Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı olan, Ulubat Gölü kıyısında yer alan ufak ama bir o kadar şirin bir köy Eskikaraağaç. Gölyazı köyüne giderken uğradık bu küçük köye. Halk arasında Leylek Köyü olarak da adı geçen Eskikaraağaç Köyü, ‘Leylek Dostu Köyler’ arasında yerini almış. Her yıl Mayıs ayında düzenlenen Eskikaraağaç Leylek Şenliği’nin de etkisi büyük. Köye adımınızı atar atmaz her yerde bir leylek görmeniz ise kaçınılmaz.

Hatta şöyle bir durum var buradaki yerli insanlar leylekler ile arkadaş olmuşlar. Göl kenarında balıkçı bir amcayla konuştuğumda amca : leylek benimle tekneye geliyor gölden tuttuğum balıklardan veriyorum ona demişti ama pek de inanmaıştım taki köyün içerisinde aşağıdaki fotoğrafı görünceye kadar. Eskikaraağaç köyü içerisinde gezerseniz leylekler ile ilgili birçok fotoğraf görebilirsiniz. Ayrıca leylekler hakkında bilgilendirici tabelalar mevcut.

Bu fotoğraf leylek dostu Adem amca ve dostu leyleğe ait. Bende internette rastladım basında sevgili alperin objektifinden görüntülenen aşağıdaki fotoğraf ile çokça yer almış… Her gün sabah ve akşam Adem amca 5 yıldır dost olduğu leyleğini elleri ile besliyor. “Hiç dokunmaya çalışmadım, uzaktan seviyoruz bir birimizi” diyor Adem amca.

Eskikaraağaç köyü merkezinde kuş gözlem evi kurulmuştur ve köydeki kuşlar 24 saat gözetim altındadır. Ayrıca köye gelen leylekler etiketlenerek düzenli olarak takipleri yapılmaktadır.Buradaki yetkililerden Leyleklerle ilgili detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca Gözlem evi bahçesindeki kuş gözlem kulesine çıkarak göldeki kuşları ve güzellikleri izlemekte ayrı bir keyif vermekte.

 

Köyde gezilecek pek bir yer yok aslında. Eskikaraağaç küçük bir köy ama leylekleri gözlemlemek köye gelmek için yeterli bir sebep bence. Ve insanları da çok sıcak kanlı sizi hemen evlerine buyur ediyorlar. Bursa’ya yolunuz düşerse uğrayın derim.

     

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
17 Kişi oy verdi. Ortalama puan: 9,82.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

2 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Kategorileri