Hakan ARSLAN Photography
efes_antikkenti

İzmirin Efesi (Efes Antik Kenti)

Efes Antik Kenti kesinlikle herkesin görmesi gereken ülkemizdeki tarihi ve kültürel yerlerdendir. Efes Antik Kenti benimde gidilecek listemde ilk sıralardaydı ve geçen yaz sonu buraya bir gezi yaparak bölgedeki merakımı giderdim. M. Ö. yapılan o görkemli yapıların bazılarının sapasağlam kalması bile kenti gezmek için bir sebep bence.

Bu gezide karşılaştığım ilginç bir anımı söylemeden edemiyeceğim. Bu gezide başka bir Hakan ARSLAN ile tanıştım. Evet yanlış duymadınız bende ilk karşılaştığımda gerçekten de çok şaşırdım. Bu arada diğer Hakan da benim gibi fotoğraf meraklısıymış. 🙂

Efes Antik Kentinin Tarihçesi

Size biraz Efes Antik Kenti’nin tarihinden bahsedeyim. Efes, Türkiye’nin batı kıyısında yer alan ve İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Roma döneminden kalan tarihi bir Yunan kentidir. Klasik Yunan döneminde İonya`nın 12 şehrinden biridir. Kuruluşu Cilalı Taş Devri M.Ö. 6000 yılına dayanır. Efes, Roma İmparatorluğu döneminde Asya Eyaleti başkentliğini yapmıştır. Konumu dolayısıyla yine o dönemlerde batı ile doğu arasında köprü vazifesi gören önemli liman kentlerinden biri olmuştur. Eskiden sahip olduğu gerek ticari gerek politik önemi dışında Efes, Artemis Tapınağı’na da ev sahipliği yapması dolayışyla yurdumuz için oldukça önemlidir. Bilim, sanat ve kültür alanlarında birçok ünlünün yetiştiği yer olan Efes, aynı zamanda hristiyanlığın yayıldığı ilk yer olması sebebiyle bugün Hristiyanlar tarafından hac yeri olarak benimsenmiştir.

Efes Antik Kenti nerede?

Efes Antik Kenti, İzmir’in güneyinde Selçuk ilçesi sınırlarında yer alıyor. Antik şehir, İzmir’den 83, Selçuk’tan 3,5, Kuşadası’ndan 19, İstanbul’dan 552, Ankara’dan ise 628 km uzaklıkta. Efes’e en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. En yakın tren istasyonu ise Selçuk’ta.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
8 Kişi oy verdi. Ortalama puan: 9,75.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Kategorileri