Hakan ARSLAN Photography

PAMUKKALE – Denizlinin Dünyaya Açılan Penceresi

pamukkale_traverten

Eylül ayında yapmış olduğum Ege gezisinin son durağı pamukkale idi. Pamukkaleyi gidip görmenizi şiddetle tavsiye ederim. ;)) Ben ne kadar anlatırsam anlatayım da pamukkale’ye gidip görmeniz çok farklı olacak.

Ben gideceğim yerleri önceden tespit eder sonra orada çekeceğim fotoğrafa karar verir ondan sonra en iyi zamanı beklerim o tespit ettiğim yere gitmek için. Benim yine kafama koyduğum bir kare pamukkale fotoğrafı vardı hafif güneşin kızıla büründüğü anda güneşle beraber travertenlerin fotoğrafı, öncelikli hayalim bu olsa da turla gitmenin dezavantajından dolayı güneşin tam tepede olması sebebiyle bu hayalimi gerçekleştiremedim.(Bu demek oluyor ki pamukkaleye tekrar gidicem).

PAMUKKALE TRAVERTENLERİNİN OLUŞUMU

Travertenler nasıl oluşmuş acaba? diye sorarsanız:

Pamukkale bölgesinde 35 ile 100 C arası sıcaklıklarda toplam 17 termal su kaynağı var ve bu sular kaynaktan çıktıktan, travertenleri oluşturdukları alana dökülene kadar ortalama 240 – 300 m yol katediyorlar ve geçtikleri yerleri zamanla beyaza boyuyorlar. Bölgeden gelen su kaynağının içinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında Karbondioksit ve Karbon monoksit uçarak kalsiyum karbonat çökelmekte ve traverten oluşumuna sebep olmaktadır. Gördüğüm kadarıyla pamukkalede travertenlerin bulunduğu alanda bahsettiğim bu su kaynağının yönünü değiştirerek kararma oluşan yerleri tekrardan beyazlatmaya çalışıyorlar.

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ NEREDE? PAMUKKALEYE NASIL GİDERİM?

Denizli merkeze 18 km uzaklıkta olan Pamukkale Travertenleri, Pamukkale İlçesi’nde bulunuyor. Denizli merkezden gelmek için D585 yolundan kuzeye doğru gidiyorsunuz. Zaten yol boyunca Pamukkale/ Hierapolis yönlendirmeleri var.(Hierapolis Antik Kenti ve Pamukkale aynı ören alanındalar)

Dipnot: Pamukkale UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
2 Kişi oy verdi. Ortalama puan: 10,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Kategorileri