Hakan ARSLAN Photography

Taraklı Köyü Gezi Fotoğrafları

Taraklı köyü’ne ilk bakışta pek ısınamadım. Çok sıradan basit bir köy gibi görünüyordu. Birkaç fotoğraf çekmek için tepelik bir yere çıktım ama yine de ısınamadım. Ta ki köyün tarihini araştırıncaya, arnavut kaldırımlı sokaklarını gezinceye kadar. Özellikle de tarihi konakların içini gezince taraklı köyünün çok da sıradan bir köy olmadığını farkettim. Bu konakları 2 TL vererek gezebilirsiniz.

Tarihinden bahsedecek olursak Taraklı köyü Osmanlı döneminde yapılan bir seferde Bizanslılardan alınıyor ve Osmanlı beyliğinin topraklarına katılıyor. Eski bir Osmanlı geleneği olarak fethedilen bu kasabaya bir çınar ağacı dikiliyor.(Söylentiye göre bu çınar Osmanlı devletinin kurucusu Orhan Gazi tarafından dikilmiş.) Taraklı’ya gittiğinizde 7 asırlık bu çınar ağacını Yusuf Bey mahallesinde görebilirsiniz. Meydandan uzaklığı 20-25 dk civarında.

Buraya neden Taraklı demişler dediğinizi duyar gibiyim. Bende merak ettim açıkçası köy geçmişte geçimini tarak yaparak kazandığı için taraklı demişler.

Ayrıca taraklı termal bir bölge bulunduğu için termal oteller vs. bulunmakta. Bu açıdan termal suya girmek isteyenler bu bölgeyi de es geçmesinler derim.

Taraklı’ya Nasıl Gidilir?

Taraklı’ya İstanbul’dan arabayla yaklaşık olarak 2,5 saatte ulşmanız mümkün.

Buraya günde 1 defa Harem’den kalkan Göynük otobüsleri ile gitmek mümkün. Yeşil Göynük otobüsleri ile yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrasında buraya ulaşıyorsunuz.

    

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
1 Kişi oy verdi. Ortalama puan: 10,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Kategorileri