Hakan ARSLAN Photography

İstanbulun Gözdesi Valide Han

Büyük Valide han son zamanlarda gördüğüm kadarıyla yerli ve yabancı birçok kişinin ziyaret ettiği ve istanbul manzarasına karşı fotoğraf çektirdiği gözde bir yer oldu.

Ayrıca bu harika çatıda solda Süleymaniye Camii, Eminönü Yeni Camii, Galata köprüsü, Galata kulesi, Boğaziçi köprüsü ve Kızkulesi gibi İstanbul’un en önemli silüetlerini izleme şansına sahipsiniz. Özellikle turistler buraya çok fazla ilgi gösteriyor. Belki yaşadığımız şehirde varlığından bile haberdar olmadığımız bu çatıyı her gün onlarca turist ziyaret ediyor. Tabi benimde ara ara gittiğim fotoğraf çektiğim ve istanbulu seyrettiğim favori yerlerimdendir valide han.

Valide hanın tarihinden bahsedecek olursak yapılışı 17.yüzyıla dayanan ve Kösem Sultan tarafından yaptırılan han, Osmanlı’dan bizlere kalmış en güzel yapılardan biridir. Geçmişte kervanların konakladığı İstanbul’daki en büyük han olma özelliğine sahip olan Valide Han, tarihi kokusu ve üst bölümündeki kubbeleriyle gezilip, görülmesi gereken yapılardandır.

Eminönü veya Beyazıt civarında gezintiye çıkarsanız muhakkak Valide Han’ın tepesine çıkarak İstanbul’u izlemenizi tavsiye ederim.

Valide Han’a Nasıl Çıkılır?

Valide han’a Eminönü’nden gelenler tahtakale caddesi yokuşundan çıkarak kolayca bulabilirsiniz. Zaten kime sorsanız gösterir 😉  Diğer yönden, Beyazıt’tan gelirseniz yokuş çıkmak zorunda kalmazsınız. Mercan yokuşundan aşağıya doğru indikten sonra solda kalıyor. Buradan gelirseniz Valide han’ı daha kolay bulabilirsiniz.

Valide han’ın büyük kapısından içeri girdiğinizde epeyce karışık bir han olduğu için çatının kapısını bulmak biraz çaba gerektiriyor.  Çatının kapısına ulaştığınız zaman Gardiyan Mehdi olarak da anılan hanın ünlü bekçisi  Mehdi Çardakçı’yı  göreceksiniz. Ama bu aralar başka biri de bekçilik yapmakta. Bu arada hanın tadilat vs. masrafları için giriş ücreti 1 TL.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars6 Stars7 Stars8 Stars9 Stars10 Stars
16 Kişi oy verdi. Ortalama puan: 10,00.
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

3 Responses

    • Merhaba mehmet bey benim gibi fotoğraflar çekmek istiyorsanız öncelikle fotoğrafçılık eğitimi almanız gerekiyor ve bu eğitimden sonra bir ekipman almalısınız. Aldığınız fotoğrafçılık eğitiminden sonra ekipmanınız da iyi ise güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog Kategorileri